Ревіталізовані заводи у Львові. Чому краще реставрувати, ніж зносити.
21 лютого
187

Ще у 80-х роках у Європі та США виник тренд на ревіталізацію – повернення до життя промислових об’єктів, подекуди навіть цілих кварталів. В Україну цей тренд прийшов нещодавно, але вже встиг про себе заявити.

Ревіталізація є складовою стратегії розвитку міста і це тривалий процес. Для архітектури та урбаністики – це можливість переоцінити занедбані об’єкти чи цілі райони, відновити їх з старим або новим призначенням. Промислові території можуть стати комфортним житлом, комерційними приміщеннями, розважальними комплексами, індустріальними парками тощо. Також ці об’єкти мають покращити якість життя в певних районах та стають справді корисними для львів’ян.

Хоч процес ревіталізації у нашому місті почався на 30 років пізніше, ніж у Європі, ми маємо кілька успішних проектів – !Fest Republic, KIVSH, Lem Station, Jam Factory. Важливо, що Львів і надалі йде у цьому напрямку, щоб зберегти та інтегрувати промислові будівлі у життя мешканців. Відновлені об’єкти роблять район привабливим і дають змогу створити нові робочі місця та отримувати прибуток.

Кожен з ревіталізованих заводів у Львові має свою концепцію, звісно. Але усі вони мають спільну мету – покращити життя мешканців. До прикладу, активно розвивається львівський індустріальний район Підзамче. Це гарний приклад, адже тут враховано багато аспектів – потреби міста, потенціал локації та запити мешканців. Підзамче інвестиційно привабливий район, тут бракує рекреаційних зон, івент-просторів і закладів, дитячих садків і коворкінгів для роботи й навчання.

На занедбаній території колишнього заводу «Галичскло» розмістили офіс холдингу «!FEST» та креативний простір !Fest Republic. Тут зібрано багато функцій: від навчальних студій і садків до відпочинкових зон та приміщень для масових заходів. Головною метою відновлення заводу було розширити центр міста, а також стати місцем для роботи та відпочинку водночас.  

Ще один об’єкт, який ревіталізують у районі Підзамче – Арт-центр Jam Factory в будівлі «Фабрики повидла». Він стане гарним місцем для відпочинку усього району. Поєднує у собі великий експозиційний зал, художню майстерню, театр, музичну сцену в дворику, ресторан та місця для відпочинку і прогулянок. Окрім виставок, тут відбуватимуться концерти та кінопокази, а також семінари та форуми. 

Один з найбільших креативних просторів Львова, на основі колишнього заводу автонавантажувачів – KIVSH, його територія має 20 тис м2. Він об’єднує навколо себе людей зі схожими цілями – екологічність, співтворення продукту, комфорт та розвиток. У KIVSH є місце для роботи та партнерства, для освітнього вектору, локацію мистецтва та спорту, краси та здоров’я, а також локацію смаку. На мою думку, KIVSH є гарним прикладом колаборації резидентів та простору. А також вдалим використанням такої великої території.

Старе трамвайне депо трансформоване у хаб креативності та інновацій Lem Station. Що цікаво, хаб ревіталізовують у співпраці з міською владою, яка надала його у оренду на 50 років приватній компанії. Концепція LЕМ Station була створена по прикладу ревіталізації старих депо в Європі, найяскравіші приклади – De Hallen в Амстердамі, Reithalle у Мюнхені. На базі депо створять коворкінг, мистецьку галерею, івент-хол, центр розвитку дітей, фуд-корт та інші простори для відпочинку, роботи та навчання. 

Ще одну будівлю ревіталізують у Львові – це колишній завод «Львівприлад». Після повного відновлення, будинок стане багатофункціональним. На нижніх поверхах розмістять комерційні приміщення та офіси, на верхніх - квартири з терасами та типове житло. На останньому поверсі будуть пентхауси з власними дворами на даху. Також у проекті запланований дворівневий паркінг для авто, завдяки якому вулиця стане зручнішою і привабливішою. Основна мета проекту – зберегти будівлю колишнього заводу та інтегрувати її у вже існуюче середовище.