Метри розвитку: як будівництво виступає драйвером для інших галузей
3 червня
280
• Опубліковано на: mind

Попри відомі резонансні прецеденти у сфері будівництва та гучні справи про банкрутство, у галузі є потенціал для розвитку. До того ж вона відкриває нові можливості для суміжних сфер і надає роботу багатьом спеціалістам та виробникам. Про позитивний бік будівництва і про сфери, які розвиваються завдяки цій галузі, розповів Mind СEO «Львівської інвестиційної компанії», cofounder бренду «Нова Оселя» Назарій Бербека.

Ми звикли говорити про будівництво, коли йдеться про продаж будинків, виділення земельних ділянок і ціни на нерухомість. Однак будівельна галузь – це не тільки квадратні метри, житлові та промислові площі, інтереси забудовників і покупців. Будівельна галузь є тим сектором, що драйвить безліч інших ринків, формує бізнес ніші, змінює світогляди людей і формує цілі міста.

Часто можна почути різні нарікання на роботу будівельних компаній. Наче нові проєкти негативно впливають на комфорт у містах і нічого позитивного не несуть. І такі меседжі в ЗМІ часто є тенденційними, що несправедливо.

Дійсно є проблема присутності, особливо у великих містах, незаконної та хаотичної забудови без достатнього розуміння соціальної інфраструктури. Це шкодить містам, потенційним інвесторам та негативно впливає на комфорт мешканців.

Але сьогодні все частіше якість проєктів новобудов суттєво підвищується. Трансформуються й підходи до проєктування. Висока конкуренція на ринку спонукає девелоперів змагатися за клієнта перевагами своїх об’єктів і додатковими сервісами.

Кому дає роботу будівництво?

Пропоную подивитися на будівельну галузь з іншого боку – як на процес, що мотивує інші галузі до розвитку та прогресу. Паралельно із зведенням житлового чи комерційного приміщення близько 20 компаній із суміжних ринків у тій чи інший спосіб стають партнерами, беруть участь в процесі, розвиваються та заробляють. Це виробництво будівельних матеріалів, хімічна, деревообробна галузі та багато інших.

Будівельна галузь, активно функціонуючи, генерує сотні тисяч робочих місць по всій Україні. У цей процес залучені різноманітні фахівці: від інженерів та архітекторів, до спеціалістів відділу продажів і робітників безпосередньо на об’єктах.

Наприклад, до будівництва одного об’єкту компанія «Нова Оселя» залучає понад 650 фахівців різних галузей, з них: 30 проєктантів, 2 геологи, 60 бетонярів, 60 мулярів, 20 підсобних працівників, 20 покрівельників, 10 охоронців, 20 газовиків, 35 електриків, 50 штукатурів та багато інших робітників.

Як працює мультиплікатор?

Говорячи про будівництво, як економічний драйвер, варто згадати про поняття «мультиплікатора». Тобто наскільки кожна інвестована гривня впливає на економіку залежно від галузі, куди вона вкладена.

Згідно з розрахунками BRDO, мультиплікатор сфери будівництва може сягати показника 6–7. Тобто 1 грн вкладена у будівництво генерує ще 7 грн, зароблених на суміжних галузях. Конфедерація будівельників України натомість вважає, що мультиплікатор у будівництві більший за 11 грн. Цифри говорять самі за себе. Навіть часткова зупинка сектору призведе до втрат робочих місць, втрат у суміжних галузях, а отже, до мільярдів доларів недоотриманого ВВП країни.

Які суміжні галузі драйвить будівництво?

Насамперед галузь активує промисловість будівельних матеріалів і відповідного обладнання, металургію та металообробку, виробництво скла, деревообробну, хімічну та гірничодобувну промисловість. На будівництві у Львові ми використовуємо насамперед матеріали, виготовлені в Україні, зокрема бетон, металопрокат, цеглу, облицювальні матеріали, вікна, черепицю, різні плитки. Завдяки активній роботі будівельних компаній всі ці сфери мають стабільний попит на свої продукти.

Також неможливо обійтися й без застосування потужної та ефективної техніки, продукції машинобудування й послуг всіх видів транспорту. Крім того, девелопери здійснюють підтримку місцевих мереж супер- і гіпермаркетів, що сприяє розвитку підприємств малого та середнього бізнесу.

Людський фактор – один із найважливіших у сфері. Якщо звернути увагу на те, що відбувається на будівельних майданчиках, можна побачити, як багато людей там працює. І чим активніше розвивається галузь будівництва, тим більше зростає показник зайнятості населення.

Метри розвитку: як будівництво виступає драйвером для інших галузей

З досвіду компанії «Нова Оселя» бачу, що фахівці-будівельники все частіше залишаються працювати в Україні, а не виїжджають за кордон. Це пов’язано, зокрема, і з поліпшенням умов праці та підвищенням заробітної плати будівельників. Хоча оплата праці все ж нижча, ніж, наприклад, у Польщі, однак достатня, щоб люди залишалися працювати в Україні. І цей факт, звісно, тішить.

На всіх етапах зведення об’єкту компанія дає роботу не лише власним працівникам, а й залучає інші підрядні організації, тим самим даючи роботу тисячам людей з інших сфер.

Сотня будівництв у Львові задрайвили в рази більше суміжних галузей. І можна із сміливістю стверджувати, що будівництво є одним із найкращих каталізаторів розвитку економіки загалом. Адже мінімальні кошти інвестовані у будівельні проєкти приносять втричі більше заробітку в суміжні галузі.

Сповіщення